My básnické střevo máme, s osudem se vyrovnáme...

České ILCO vyhlásilo v červnu 2016 soutěž Básnické střevo. Mluvit pozitivně, natož ve verších,  o střevu nebo střevním obsahu není běžné, ani snadné. Ale právě básnické střevo je často užívaný termín. I mnozí stomici mají to štěstí, že jejich básnické střevo dobře funguje a přináší tak potěšení nebo pobavení svému okolí.

S nápadem na uspořádání soutěže přišel stomik, který uvádí: Hledal jsem nějakou přijatelnou souvislost, kterou by se dalo navázat na osvětu související s vážnými onemocněním střev. Hledal jsem význam "mít básnické střevo" . Proč se třeba neříká" mít básnické sdrce nebo hlavu... ." Zaujal mě jeden názor. Cituji : "Proč básnickí střevo? Asi proto, že to nejlépe ze všech orgánů vystihuje tu podstatu, že člověk je plný emocí, snů a nápadů, které by rád sdělil svému okolí prostřednictvím slov, a tyto slova se v něm formují do vět, které se můžou koncentrovat do básní.

Básničky, které nám zašlete, budou využity při aktivitách spolků stomiků pro různé příležitosti  jako jsou prezentace, výstavy apd.. Básnickým střevem záměrně navážeme na téma "mít zdravé střevo". Mnoho lidí je přesvědčeno, že sídlem našeho zdraví spočívá v našem mozku, v srdci nebo v játrech. Moderní vědci, kteří se zabývají nejen buňkami, ale i molekulami, spatřují hájenství naší mentální a tělesné výkonnosti právě ve střevech. I když svá střeva nikdo neměl možnost vidět, přece jen by jsme jim měli věnovat svou pozornost. Střevo je největší orgán v našem těle, proto  přiměřeně ovlivňuje celkové naše zdraví.

 Těšíme se na Vaši tvorbu... a rádi se s Vámi podělíme o příspěvky v podobě básní .


Bronislav Tučný, autor nápadu a

Ing. Marie Ředinová

České ILCO, předsedkyně


.